Kostanjevo pecivo

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

12. jan 2007 19:54

Sem šele kasneje videla, da je v bazi že kar nekaj kostanjevih tort, a so precej drugačne od moje. Moram tudi reči, da se mi zdi, da čokolada/kakav v taki kombinaciji preveč prekrijeta okus kostanja. Zato tudi ne priporočam čokoladne glazue, ampak premaz s kremo tudi od zunaj. Zadnjič sem torto okrasila tako, da sem jo posula s sesekljanimi pistacijami (nekaj jih je ostalo od Miklavževe peke) in položila nanjo nekaj tistih čokoladnih lističev od Schwartaua. Nastala je nekakšna "gozdna" torta. Sedaj pa recept (poslala sem ga tudi v bazo, a bo še nekaj časa trajalo, da bo objavljen). AVSTRO-OGRSKA KOSTANJEVA TORTA Testo: 6 jajc 120 g sladkorja 1 vanilin sladkor 60 g kostanjevega pireja 40 g zmletih (neolupljenih) mandljev 20 g (= 2 zravnani žlici) moke 30 g stopljenega masla Krema: 4 jajca 100 g sladkorja 1 vanilin sladkor 150 g surovega masla 450 g kostanjevega pireja (oz. dva 250-gramska zavitka kupljenega zamrznjenega pireja, ki smo jima odvzeli količino za testo) 1 žlica ruma Po želji malo kiselkaste marmelade (brusnice, ribez, višnje) Za testo najprej na globokem krožniku "na suho" zmešamo zmlete mandlje, moko in kostanjev pire, ki ga damo na krožnik skozi pasirko, da je rahel. Maslo stopimo. Rumenjake penasto vmešamo s polovico sladkorja in vanilinom. Iz beljakov in preostalega sladkorja stepemo trd, a še mazav sneg. Tretjina snega primešamo rumenjakovi masi, da jo zrahljamo. Nato naložimo nanjo preostali sneg, posujemo s suho mešanico in rahlo mešamo (pravzaprav dvigamo) s kuhalnico, da dobimo enakomerno testo. Na koncu dodamo še stopljeno maslo. Model za torto (24-26 cm) na dnu namažemo z maslom in posujemo z moko ter vanj vlijemo testo. Pogladimo ga tako, da je ob obodu nekoliko višje. Pečemo pri 170 stopinjah približno 45 minut. S pletilko ali zobotrebcem preverimo, ali je pečeno. Pečeno torto pustimo nekaj minut v modelu, nato jo z nožem ločimo od oboda, ga razklenemo in biskvit zvrnemo na mrežo ter pustimo ohladiti. Za kremo nad paro stepamo jajca, sladkor in vanilin, da se zgosti (s tem uničimo tudi morebitne salmonele!). Maso ohladimo. Surovo maslo penasto stepemo in mu po žlicah dodajamo kostanjev pire. Nato po žlicah dodajamo še hladno rumenjakovo maso. Na koncu primešamo še žlico ruma. Ohlajeni biskvit preložimo na tortni krožnik in dvakrat vodoravno prerežemo. Po želji lahko prva dva oblata tanko premažemo s kiselkasto marmelado, preden nanju namažemo kostanjevo kremo. Torto tudi od zunaj premažemo s kremo in okrasimo po želji. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti